Atatürk Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri

Atatürk Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri

İlk Olarak

Değerli okurlarım Atatürk Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri okumanın birçok avantajını göreceksiniz. Bunları anlatmak gerekirse başta bilgisayar uygulama ve araştırma merkezi olan (BAUM) sizin meslek alanında görecekleriniz ve yapacağınız görevlerle ilgili çok önemli bir örnek teşkil eder. Neden diye soracak olursanız bu merkezde ağ sistemleri, güvenlik sistemleri, sunucu sistemleri vb. gibi bir çok mesleğinizle ilgili size yardımı dokunacak ve kendinizi geliştireceğiniz alanda size destek sağlayacak fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilecek.

Eğitim

Eğitim durumuna göz atmak gerekirse hemen hemen bütün eğitim veren hocalarımız alanında uzman Türkiye ve dünya genelinde çalışmaları olan, size bilişimi sevdirerek öğretmeye çalışan hocalarımızdan oluşur. Kendileri öğrencinin hep iyi olması için uğraşsa da kimi zaman öğrenciler tarafından eleştiriye maruz kalırlar, klasik olarak bu eleştirilerin çoğunu dersten kalan öğrenciler yapar 🙂 siz onların bu eleştirilerine kulak asmayın dersin ana fikrini ve bana ne getirir? Sorusunun cevabını bulmaya çalışın hocalarınızın verdiği eğitimle kalmak yerine farklı kaynaklardan araştırın daha çok öğrenin zaten o dersi geçmemeniz mümkün değil. Genel itibariyle öğrenciliğin vazgeçilmezi son akşam sınava çalışmakla belki tarih , coğrafya, felsefe, edebiyat vb. bölümlerin sınavını geçebilirsiniz ama Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün sınavlarını son akşam çalışarak geçmeniz oldukça zordur. Siz sürekli dersin konularını tekrar edip bu tekrarları kendinizin gelişiminde kullandığınız sürece öğrenmeniz de kesinlikle zor olmayacaktır haliyle dersi de çok kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Gelişim !

Kendinizi geliştirmek için ne yapabilirsiniz ? Bu sorunun aslında tek cevabı var demek yanlış olur aslında bu sorunun cevabını sadece Atatürk Üniversitesine bağlamak ta bir o kadar yanlış olur. Siz eğitiminizi Atatürk Üniversitesinde alabilirsiniz evet çok da güzel eğitim alırsınız ama kendinizi geliştirmek istiyorsanız o Google arama motoru çürüyene kadar araştırma yapmalısınız 🙂 bu araştırmalar bittikten sonra bir bilişim öğrencisinin klavyesi kod yazmaktan, tasarım yapmaktan , blog yazmaktan aşınmazsa o öğrenciye ben bilişimci gözüyle bakamam siz bilişim uzmanı adaylarısınız piyasadaki her şeyden haberiniz olmalı, daha çok öğrenmelisiniz, daha çok çabalamalısınız ki bunun meyvesini meslek hayatınızda görün size garanti veriyorum ki meslek hayatınız bu gelişimlerden sonra çok zevkli ve kolay geçecektir. Şu sözü her zaman sevmişimdir “Arayan olmayın aranan olun ” aslında işin özü bu siz ne kadar aranan olmaya çalışırsanız kendinizi de bir o kadar geliştirirsiniz.

Sizi daha fazla sıkmadan kendinizi geliştirme işini nasıl yapabileceğinzle ilgili bir kaç öneri sunayım öncelikle kulüplere üye olmaya çalışın okulun Yönetim Bilişim Kulübü , Bilgisayar Kulübü , Robot Kulübü vb. gibi bir çok kulüp var kendinizi geliştirmek için bunlardan birine üye olun veya ikisine tercih sizin bu kulüpler emin olun sizin neden başvurduğunuzun farkında çünkü onlar da öğrenci ve kendilerini geliştirmek için oradalar çekinmenize hiç gerek yok atılgan olmak çoğu zaman yararlıdır.

Daha sonra konferanslar düzenlenir bilişimle ilgili, teknolojiyle ilgili, girişimcilik le ilgili, yönetimle ilgili bunlara kesinlikle katılmaya çalışın her sene yapılan Ulusal Yönetim Bilişim Sistemleri zirvesine katılın oradaki insanlar kesinlikle hayat tecrübelerini sizinle paylaştıkça size bir ışık, bir yol gösterecektir. Bu fırsatları değerlendirmeye çalışın. Hocalarınıza kendinizle ilgili nasıl geliştirebilirim?  ne yapabilirim? gibi sorular sorabilirsiniz emin olun sizin gözlerinizdeki o kendinizi geliştirme ışığını gören her hocanız kesinlikle size destek sağlayacaktır siz yeter ki isteyin !

Şehir

Biraz da şehirden bahsedelim herkesin “Erzurum mu ohoooo dondun sen” laflarına aldırış edin evet biraz donacaksınız şaka şaka birazdan biraz az donacaksınız 🙂 işin esprisi bir yana Erzurum buram buram tarih kokan bir şehirdir. Çifte minareli camisi , kümbetleri, saat kulesi, Erzurum evleri, müceldili konağı vb. gibi birçok tarihi yapıya sahiptir. Biraz gezmek istiyorsanız Tortuma gidip cağ kebabını yedikten sonra çok muazzam olan tortum şelalesini görebilirsiniz. Kış ayında Palandökene çıkıp kayak yapmamak da Erzurum’a hakaret olur doğrusu kış turizmi olarak çok tercih edilen şehirlerden birisidir Erzurum. Üniversitenin hemen çıkışında olan botanik bahçe de Erzurum’un nadir yeşillik alanlarından birisidir oldukça güzel bir görünüme sahiptir ders çalıştıktan burada dinlenebilirsiniz. Zamanınızın çoğunun geçeceği  üniversite Türkiye’nin en büyük ilk 5 kampüsü içerisinde yer alır ve eğitim sıralaması olarak da ilk 12 içerisinde yer alan köklü bir üniversitedir.

Kısacası üniversitede ders görmekten beyniniz yanamayacak Erzurum soğuk ve o beyinler sürekli çalışmalı 🙂 zaman ayırdığınız için teşekkür ederim…

Yorum Bırakın