Bu 7 maddeyi okuyunca istemsizce YBS diye haykırıyorsunuz!

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümümüzün ne denli güzel bir bölüm olduğu ile alakalı 10 maddelik bir mutluluk 🙂 Hadi YBS diye haykırmaya!

 

1. İkisini de dene tarafını seç!

Yönetim Bilişim Sistemleri

Biliyorsunuz ki YBS bölümü enformatik bir bölümdür ve Bilgisayar-İşletme dersleri ağırlıktadır. Bunun yanı sıra Ekonomi ve İktisat dersleriniz de var tabii. Yani sizin işinize yarayacak herşey var, karışık kuru yemiş olmak veya ortalıkta değerli bir Kaju gibi aranmak, karar sizin!

2. Daha çiçeği burnunda 🙂

Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri Türkiye’ye geldiğinde yıllar 1995’i gösteriyordu. İlk kez Boğaziçi Üniversitesi’nde Türkiye de tanınan bu bölüm 2017 itibariyle 22 yaşında, şuan en kökenli olduğu Boğaziçi üniversitesi bile 4-5 dönem mezun verilmiştir. Şuan 2017 için toplam 34 üniversitede Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü olmakla beraber, bu üniversitelerden 18 tanesi Devlet, 16 tanesi Vakıf Üniversitedir.

3. Dikkat, gelecek adına gerçekçi umutlar barındırır!

Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemlerinin 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde kurulmasından sonra Sivas Cumhuriyet Üniversitesi gibi devlet üniversiteleri başta olmak üzere hızlı bir atılım yaptı. 2013’ten bu yana 4 yıl içinde 4-5 farklı üniversitede boy gösteren Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü tahminlere göre bu atılımı ve yeri koruyarak devam edecek.

4. Arkası sağlamdır…

Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri şöyle bir araştırdığınızda kökenini Amerika’ya dayandırır ve doğrudur. Amerika’da 200 den fazla üniversitede olan Management Information System bizlere batılılaşma yolunda ve farkındalık sayesinde bu bölümün evrensel olarak ihtiyaç sahibi bir bölüm olacağını söylüyor. Bilgisayar ve İşletme alanlarının ikisinin de köklü olması, Bilişimci Yöneticiler denildiğinde Bilgisayar ve  İşletme arasında ki köprüyü Yönetim Bilişim Sistemleri ile gidermek kesinlikle bizleri bir adım öne geçiriyor. Unutmayın köprü önemli, tabi o köprüden geçiş ücreti de az değil Vakıf Üniversitelerinde 🙂

5. Muadillerinden farkı net!

Yönetim Bilişim Sistemleri

Enformatik oluşu Yönetim Bilişimciler için bir Yazılım Mühendisi, Bilgisayar Mühendisi veya İşletmeci arasında ki kıyaslamada kendine büyük artı sağlıyor. Bir İşletme mezunu Bilişimle ilgili veya bilgili olmayabilir, yahut Bilgisayar Mühendisi de aynı durumdadır. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün esas amacı Bilişim alanında ki Yöneticileri yetiştirmektir. Farkımız tarzımız!

6. Kapılar açılsın! Meslek Terbiyecisi geliyor 🙂

Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri okuyunca bir Yönetim Bilişim Uzman Adayı oluyoruz ve zorlu lisans eğitimizden sonra bizlere diplomamızda “Yönetim Bilişim Uzmanı” ünvanı veriliyor. Bu diploma ile ilgi, kişisel gelişim, bilgi ve tecrübe dahilinde İnsan Kaynakları Uzmanından Yazılımcıya, Akademisyenden İş Analistine kadar çok geniş bir meslek seçeneği ile karşı karşıyayız.

7. YBS ve Yüksek Lisans! Bitirim ikili…

Yönetim Bilişim Sistemleri

Bölümün Amerika kökenli olması Yüksek Lisans için Amerika’ya gidip bir güzel yetişip gelmek için hayli makul. Yabancı dilimizin iyi seviyede olması ve bunu bir Sertifika v.b. belge ile kanıtlayabiliyor olmak her açıdan önemli. İlerde eğer Yüksek Lisans yapmayı düşünüyorsanız YBS varken bir saniye düşünmeyin, bolluğa doğru Amerika’da güzel bir yüksek lisans yapın.

 

Yönetim Bilişim Sistemleri’nde En Çok Kullanılan 10 Program konulu yazımıza bir göz atın isterseniz 😉

 

Yorum Bırakın