Bir MIS mesleği; Software Specialist (Yazılım Uzmanı)

Evet arkadaşlar, bugün yine bir MIS mesleği olan Software Specialist (Yazılım Uzmanı) mesleğini inceleyeceğiz. Öncelikle birkaç değinmemiz gereken şeye değinip alt bilgi oluşturalım.

Yazılım (Software) nedir?

Wikipedia tanımı ile Yazılım; değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır.

Yazılım, elektronik aygıtların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen isimdir. Bir başka deyişle, var olan bir problemi çözmek amacıyla bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuş anlamlı anlatımlar bütünüdür.

Daha anlaşılır bir tanım olarak Yazılım, elektronik parçaların birbiriyle haberleşmesini sağlayarak kullanıcısının iş süreçlerini kısaltan, iletişimi sağlayan, verimliliği arttıran çeşitli görevler için hazırlanmış programlardır. Her Yazılım kodlardan oluşur ve etrafımızda gördüğümüz; bilgisayardan telefona, mp3 çalardan dvd player a kadar teknolojinin olduğu her yerde yazılımı görmek mümkündür. Sınırı olmayan bu geniş alan genel olarak 3 çeşite ayrılmaktadır.

1- İşletim Sistemi Yazılımları (Operating System Software)

Yazılım Uzmanı

Telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerin çalışmasına, alt yazılımları içerisinde barındırmasına ve  donanımların işlevini yerine getirmesine olanak sağlayan temel yazılım çeşitidir. Eğer İşletim Sistemi Yazılımı olmazsa bu teknolojik aletler çalışmayacaktır çünkü örnek verecek olursak bir bilgisayarın düğmesine bastığımızda başlayan bu açılma süreci ile tekrar bilgiyarın düğmesine basıp kapanma süreci arasında İşletim Sistemi Yazılımları görev alır ve İşletim Sistemi Yazılımları olmadan hiçbir işlem yaptırılamaz. Örnek olarak Windows 95/98/XP/7/8/9/10, Vista, Pardus, Linux, Macos gibi bilgisayar sistemleri ve İOS, Windows Mobile, Android gibi akılı telefon ve tablet işletim sistemleri yazılımları bulunmaktadır.

2- Uygulama Yazılımları (Application Software)

Yazılım Uzmanı

İşletim sistemi yazılımları ile uyumlu bir şekilde çalışan ve bilgisayar, akılı telefon, tablet gibi uyumlu elektronik aletlere yüklenebilen, çalışan programlara, uygulama yazılımı denir. Bir bilgisayarın işletim sistemi yazılımı içerinde sayısız uygulama yazılımı vardır bunlardan birkaçı; Winamp, Microsoft Office, RAR, Media Player, Google Chrome, Call Of Duty, Kaspersky Anti Virüs gibi çeşitli işlevleri olan bu uygulama yazılımlarını saymakla bitiremeyiz.

3- Programlama Yazılımları (Programming Software)

Yazılım Uzmanı

İşletim Sistemi Yazılımları ve Uygulama Yazılımlarının oluşturulması, düzenlenmesi ve geliştirilmesi konusunda kök görevi gören ana yazılımlardır. Programlama Yazılımları, teknolojik veya elektronik alet çerisine yüklenmesi ve kullanılmaya hazır hale getirilmesi için gerekli olan programlardır. Örnek verecek olursak; Java, C++, Delphi, Bascal, Visual Basic gibi örnekler verebiliriz.

Yazılım ve çeşitlerinden bahsedip ne olduklarını, ne işe yaradıklarını anladığımıza göre şimdi esas konumu olan Yazılım Uzmanlığı’na geçelim.

Yazılım Uzmanı nedir? Ne iş yapar?

Yazılım UzmanıSoftware Specialist; çalıştıkları firmanın ihtiyaçları veya kişisel projeler doğrultusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak, ihtiyaçları karşılayacak bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerin yazılımlarını üretirler. Genellikle işleri masabaşı olmakla beraber fazlasıyla kafa yorucu bir meslektir. Yazılım yapmak, olan yazılımı geliştirmek için Yazılım bilgisi gereklidir, bu bilgiyi programlama dilleri oluşturmaktadır ve alanına göre programlama dilllerini “Yüzüklerin Efendisi Anatolojisi” adı altında alt tarafta ki görselle inceleyebilirsiniz.

tablet

Mesleğimizin adından anlaşılacağı gibi Yazılım Uzmanlığı öyle tak diye olunacak birşey değildir, belirli bir bilgi ve tecrübe birikimi sonucunda bu kademeye gelinebilmektedir. Yazılım Uzmanlığı (Software Specialist) aynı zamanda Yazılım Mühendisliği (Software Engineering) adı altında da aynı işlevleri görmektedir.Çoğu zaman programlama dillerinden birine yoğunlaşıp o dil için uzmanlaşılır ama genel olarak Yazılım Uzmanı, Web Yazılımlarına hakim olan ve her yazılım dili hakkında az çok bilgi sahibi olan kişilerdir. Olunması ve ilerlenilmesi sabır, tutku, istek  ve azim gerektir. Ayrıca Yazılım alanında eğer kişi kendini geliştirmek istiyorsa mutlaka araştırmacı kişiliğe sahip olması, kendini geliştirmek istemesi ve teknolojiyi yakından takip ederek sabırlı bir yapıya sahip olması gerekiyordur. Bu genel olarak böyle kabul görülür.

Yazılım Uzmanı iş olanakları ve maaşları nedir?

Yazılım UzmanıYazılım Uzmanı iş alanlarına değinecek olursak günümüzde teknolojinin geçtiği heryerden yazılımın geçmesi mümkündür. Bugün çoğu teknoloji firması ve şirketlerin ilgili departmanları bu pozisyona ihtiyaç duymaktadır.

Onedio.com’ un bir yazısından alıntı yapacak olursak;
Yazılım Mühendisi; Bilgisayar sistemlerinin yazılım tasarımlarını hazırlayan ve bunları sisteme entegre edip, uygulamalarını yapan kişidir. Hazırlanacak yazılımla ilgili müşteri ilişkilerini kurar. Müşteriden gelen talebe göre analiz ve tasarım yapar. Program yazar ve test eder. Yazılım sorunsuz şekilde yapıldıktan sonra, yönergesini hazırlayarak kullanıcıların eğitilmesini sağlar.

Bazı Örnekler:

 • Turkcell (3550-6000 TL)
 • Türk Telekom (2500-4950 TL)
 • B/S/H (3900-5850 TL)
 • Vodafone (3650-3800 TL)
 • Siemens (2600-6250 TL)
 • Netaş (2350-3700 TL)
 • Borusan Lojistik (2500-8050 TL)
 • Huawei (2300-3750 TL)
 • Aksigorta (2950-4250 TL)
 • Ericsson (2400- 4100 TL)
 • AXA Sigorta (5000-5500 TL)
 • Microsoft (2100-12000 TL)

Not: Rakamlar belirtilen pozisyon için ödenen net maaş aralıklarını göstermektedir..

Yazılım Uzmanı

Özetleyecek olursak Yazılım alanında maaş tamamen değişken bir tutum sergiler. Kendini az geliştirmiş kişiler özelde genelde kamuda görev alıp 2.500 gibi bir fiyatla görev almaktayken, kendini geliştirmiş yazılımcılar özel sektörde 2.000 gibi bir fiyatla başlayıp 2-3 yıl içeriside bu maaşı 5.000 gibi bir yerlere çekebilmektedir, kendini geliştiren ve gözünü yukarılara diken yazılımcı özelde mutlaka zamanla maaşında artışlar sağlayacaktır. Ve genel olarak yeni mezun veya yeni işe atılan kişilerin özelde biraz daha az maaşla işe başlayıp kendini geliştirerek maaşını kısa sürede artırması önerilir ve çoğu zaman doğru stratejidir. Yazılımcının ortası yok denecek kadar azdır 1.500 lira ile 12.000 lira arasında kazanan yazılımcıların kendini geliştirme ve tecrübe seviyesi en büyük faktördür. Yazılım Uzmanı olmak zor ve meşekatli bir iştir ve hakkını vererek yolunda yürüyenlere cömertce davranacak bir alandır.

Evet şuana kadar yazdığım en uzun yazımla sizlere veda etmek istiyorum, umarım bu sayfaya girdiğinizde aklınızda olan sorulara cevap bulabilmiş, en azından bilgi seviyenize birkaç katkı alabilmişsinizdir. Daha detaylı istatistiksel ve araştırma odaklı yazılarım zamanla gelecektir, kendinize iyi bakın 🙂

 

 

 

Yorum Bırakın