Büyünce ne olacaksın? nedir bu ybs?

Merhaba arkadaşlar,

Küçüklüğümüzden beri sık sık şu soruyla karşılaşırız, ‘’Büyüyünce ne olacaksın?’’ zamanla bu sorular yerini ‘’ hangi bölümü tercih edeceksin?’’ ‘e dönüşür. Şuan hayatınızın hangi bölümündesiniz bilmiyorum ama eğer Yönetim Bilişim Sistemleri okuyorsanız çevrenizdeki meraklı bakışlar ‘’ Sen mezun olunca ne olacaksın?’’ oluyor. Bu yazımda bir YBS öğrencisi olarak size Yönetim Bilişim Sistemleri hakkında biraz genel bilgi ve tavsiye vermek istiyorum.

YBS bölümü Türkiye’de çok kısa bir geçmişi olan bir bölüm olduğu için insanların bu bölüm hakkında çok fazla bir bilgi yok. İnternette birçok açıklama mevcut ancak Google’da Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü aratıldığında genelde şu ifadenin Vikipedia’dan kopyalanmış benzerleri çıkıyor;

“Yönetim Bilişim Sistemleri, insan, teknoloji, sistem teorisi ve bilgi yönetimi alanlarını bir araya getiren akademik bir alandır. Yöneticilerin karar vermesini…  vs.vs. ‘’

Bu ezberlenmiş kalıpları bir yana bırakarak size şunu söyleyebilirim;

İlk olarak Yönetim Bilişim Sistemleri(Management Information Systems- MIS),  bölümünün ihtiyacı yönetsel fonksiyon ve kararlarda bilginin öneminin anlaşılmasıyla, yöneticilerin doğru bilgiye, doğru zamanda ve doğru kanallardan erişebilmelerini sağlamak amacıyla sistem yaklaşımının yönetime uygulanması ile ortaya çıkmıştır.

YBS, İşletme ve Bilgisayar Bilimlerinin bir çeşit karışımıdır. Yani siz aslında karma bir eğitim alacaksınız. Mezun olduktan sonrada çok geniş meslek yelpazemiz var tabiî ki ama genel olarak vizyonumuz şu; bir şirket hayal edin bir teknik ekip var, teknik olaylara hâkim olmasına rağmen, yönetim veya işletme hakkında bilgisi olmayan, bir de yönetici kadro var, onlarda yönetim ve işletme üzerine eğitim almalarına rağmen, teknik bilgileri yok işte biz tam o boşluğu dolduruyoruz.

afafas Yani iki tarafında dilinden anlıyor ve arada köprü görevi görüyoruz, diyebilirim. İşyerinde çalışan, faturayı ödeyen birinden istihdam edilen ve çalıştıran kişiye kadar herkes bilgi sistemleri kullanır. Örneğin, bir süpermarket, hangi ürünlerin en çok sattığını takip etmek için bir bilgisayar veritabanı kullanabilir. YBS öğrencileri, işletmelerin şirketin operasyonlarını iyileştirmek için nasıl bilgi kullandıklarını öğrenirler. Sistemin amacı; bilginin, sistematik bir şekilde elde edilmesi, değerlendirilmesi, analiz edilmesi ve gerekli kullanıcıya zamanında, doğru, güncel ve minimum belirsizlik içererek aktarımının sağlanmasıdır.

Bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara naçizane bir kaç tavsiyem olacak. Bu bölümü şu kadar para kazanacağım diye düşünerek veya başkası istediği için okumayın, sadece severek yapabileceğiniz bir meslek olarak düşündüğünüz için okuyun Eğer yazılım işini sevmiyorsanız bu bölümü yazmayın. Pazarlama stratejilerini öğrenmekte zorluk çekiyor ve insanlarla iletişime geçmekte zorlanıyorsanız bu bölümü tercih etmeyin. Mesleğe başladığınızda iyi bir İngilizce nizin olması gerektiğini de unutmayın. Ayrıca bilişim teknolojilerini sıkı sıkıya takip etmelisiniz.

 

Hatice ARSLANHAN

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri / Hazırlık Sınıfı Öğrencisi

Soru ve önerileriniz için her zaman iletişime geçebilirsiniz.

https://www.facebook.com/hatice.aslanhan

hatice_arslanhan@hotmail.com

3 Yorum

  • Akıcı bir yazı olmuş, kafamda bazı şeylerin oturmasına yardımcı oldu. Bu tarz paylaşımlarınızı bekliyorum

    • Beğendiğiniz için çok mutluyuz.Yeni paylaşımlarımız için takipte kalın 🙂

Yorum Bırakın