Kendini Geliştirme: Ybs’de, Hayatta, Her Yerde

Elif Yağmur

Şu sıralar hepimizin dilinde olan soruyla başlamak istiyorum.

Kendimi nasıl geliştirebilirim? Kendimi X alanında nasıl geliştirebilirim? Nasıl farklı olabilirim(burada farktan kastım elbette donanım-nitelik yönünde:).  Eminim bu sorular size çok tanıdık geliyor çünkü aklınızın bir köşesinde yer edinmiş ve çoğu zaman karşınıza çıkıp kafanızı kurcalıyor. Bazen ufak bir endişe, biraz korku sonrasında bitmek bilmeyen sorular ve sorunlar. Ne yapmalıyım? Neyi, nasıl yapmalıyım? Bu iki soruyu öncelik sırasına koyalım ne birinci sıraya ne yapmalıyım sorusunu oturtalım. Evet öncelikle ne yapmalısın?  Ne yapmak istiyorsun?  Neleri yapabilirsin?  Bunun için kendini tanıyor musun?  Bu basit görünümlü ama oldukça da zor olan sorulara cevap arayalım. kendimizden başlayalım.  Ne yapabileceğimizden,  ne istediğimizden. Senden, benden, bizden.

-Ne yapmak istiyorsun?

Öncelikle ne yapmak istediğimize kara vermekle başlayalım, isteklerimiz yeteneklerimizle kıyaslayıp bir alan seçerek oradan devam edelim.  Bir alan dedim ama belki 2 belki 3 hatta4! kim bilir belki de her alanda iyi olmak istiyorsun?!

-Oku. Bol bol oku. Daha çok oku

Yöneldiğimiz alanı belirledikten sonra elbette o alanla ilgili bilgi sahibi olmamız gerekiyor bunu da araştırma ve bol bol okumayla sağlayabiliriz.  Yöneldiğimiz  alanın tanımı-vasıfları-içerikleri vs. aklınıza gelebilecek her türlü bilgiyi belki ayrıntılı bir şekilde öğrenmesek bile gözden geçirerek ufak çapta bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Zaten hakkında fikir sahibi olmadığımız bir alanda kendimizi geliştirmek de biraz mantıksız geliyor kulağa.

-Güçlü ve zayıf yönlerini tespit et

Neleri bilip neleri bilmediğimizin kısa bir analizini yapıp zayıf ve güçlü yönlerimizi belirleyelim.  İlgi odaklarımızı yeteneklerimizle kıyaslayıp hangi alanlarda başarılı olabileceğimizi gözden geçirelim. Yetenekleri köreltmeyip geliştirmek için çabalamak da bu yolda bizlere büyük avantajlar sağlayabilir. sonuçta o yetenek sadece bize ait nasıl kullanmamız gerektiğiniz ve nerede kullanacağımızı en iyi biz belirleriz.

-Kendine güven

Kendimize güvenip karşımıza çıkan sorunlarla baş edebilme derecemizi görelim. Herhangi bir konu üzerinde karşımıza çıkan en ufak bir sorunu bile görmezden gelmeyip ya da kısa bir yol: en iyi bilene sorarak bir kaç dakikada halletmek yerine sorunun derinine inip sebeplerini kendimiz bulalım. Çünkü sorunu-küçük bile olsa- hallettim sanıp daha sonra koca bir yığın şeklinde karşımızda görmek pek de hoşumuza gitmez sanıyorum

Herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldığımızda nedenini bulduktan sonra bu soruna karşı çözümleri kendimiz üretmeye çalışalım.

-Yeniliklerin içinde ol hayattan kopma

Günümüzde bir kaç basit tuşla bir İnternet bağlantısıyla her türlü bilgiye yeniliğe ulaşabiliriz. Yenilikleri görebilmek etrafımızda olan bitenlerin farkında olmak belki hayal dünyamıza bir kaç düşünce katabilir. Belki uçuk belki makul bir kaç yeni fikir yeni girişim ya da biraz öz güven.

-Geri bildirim, geri mi bildirim?

Hem özel hatanızdan hem de iş hayatınızda düşüncelerini önemsediğiniz insanlardan tamamen objektif çerçevede olmak şartıyla kendiniz, yaptıklarınız hakkında geri bildirimler alın bir nevi kendinizi bir de dışarıdan görün. Yaptıklarınızın dışarıdan nasıl göründüğü, kimler tarafından nasıl anlaşıldığı/anlaşılmadığı hakkında fikir sahibi olmak, bir hatayı görmek, gelecekte yapılabilecek hataları önleyebilir.  Olumsuz eleştiriler bir anlık heves kırıcı olabilir ama olumlu geri bildirimler de kendinize olan öz güveninizi tazeler. Kim kendisi ve yaptıkları hakkında harika şeyler duymak istemez?

-Bir dil bir insan, iki dil iki insan

Kişisel gelişim için yapılabilecek en güzel şeylerden biri de bir dil öğrenmektir.  Bu dil kesinlikle İngilizce olmalıdır diye bir zorunluluk yok lakin günümüzde kabul görmüş ve biz istemesek bile hayatımızda var olmaya devam eden dil İngilizce olduğu için bir nevi ona muhtaç oluyoruz öte yandan YBS bölümünü okuyor olmamız bu muhtaçlığı biraz da zorunlu hale getiriyor.  Çünkü teknoloji dili, bilgisayar dili vs. nasıl tanımlarsanız tanımlayın bu işlerle uğraşan insanlar olarak bizlerin İngilizce öğrenme mecburiyeti biraz daha fazla oluyor.  O yüzden bu konuda kendinize imkanlar yaratın.  Eğitim sistemine bağlı olarak senelerce İngilizce dersi alıp hala mükemmel bir İngilizce sahip olamamanın  sitemini ettiğinizi duyar gibiyim ama dediğimiz gibi ‘eğitim sistemine’ bağlı.  Buradan sonrası tamamen sizin çabanızla ilerleyecek veya gerileyecektir. Yöneldiğiniz dil adına gramer için kurslar, yapabileceğiniz basit düzeyde çeviriler başlangıçtan sona kadar yardımcı olacaktır.

Ve bunların hiç biri merak olmadan olmuyor. Bir şeyler hakkında bilgi sahibi olmak öğrenmek, öğretmek ona dahil olmak için içinizde biraz merak duygusunu taşımanız gerekiyor çünkü taşıdığınız o merak, öğrenme hevesi sonrasında biraz çaba baştan sona kadar size yardımcı olacaktır.

Kendinize olan güveni de unutmayın bir yola çıktıysanız eğer başarmak için gereken gücü kendinizde görüyorsunuz demektir.  Başaramayacak olsaydınız hayalini de kuramazdınız 🙂

2 Yorum

  • Farklı bişey yok herkesin bildiği sıradan bi yazı olmuş bu da ilk sefer olduğu içindir diyelim. Devamininı daha güzel olmasını bekliyorum 🙂

    • Diğer yazılarımda beklentilerinizi de dikkate alacağım , değerli yorumunuz için teşekkürler..

Yorum Bırakın