kaan-gülten Kaan Gülten
Webtures Founder / Seo Hocası Founder

Seo Uzmanı
Okumak istediğiniz röportajın üzerine tıklayınız.
Merhaba Kaan Bey, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Sizi kısaca tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden ve SEO sektörüne olan ilginizin ilk olarak ne zaman başladığından bahseder misiniz?
Merhabalar, Rica ederim. Ben de ilginiz için teşekkür ederim. SEO sektöründen önce AutoCAD eğitmenliği yaptım ve bu yönde bilgimi bir web sitesi aracılığıyla paylaşmak istedim. Ancak bu bilgilerin daha fazla insana ulaşması için kartvizit dağıtmak yerine arama motorunda AutoCAD ve AutoCAD Dersleri gibi sektörel kelimelerde ilk sıralarda çıkarsam daha etkili olacağını anladım ve bunun da SEO çalışması olduğunu gördüm. İlk olarak bu şekilde bir ihtiyaç olarak edindiğim farkındalık daha sonra bu alanda yaptığım çalışmalarla elde ettiğim deneyimleri paylaşmamı sağlayacak SEO Hocası projesiyle devam etti.
Size göre SEO nedir, nasıl öğrenilir ve bizlere SEO uzmanlığını anlatırsınız?
SEO aslında her ne kadar arama motorlarında iyi konumlarda pozisyon kazanmak bu sayede onbinlerce insana daha görünür olmak olsa da, bir pazarlama çalışması da olduğundan üretken bir reklamcı kafasına sahip olmak bu alandan daha etkin verimler elde etmenizi sağlamaktadır.
SEO uzmanlığı, bizzat denemelerle ve araştırmalarla öğrenebileceği gibi, daha hızlı ilerlemek adına kurslar, eğitim videoları ve kitaplarla da öğrenilebilir. Ancak her durumda da bizzat uygulama yapılmasında mutlaka fayda vardır.
SEO uzmanlığı için hangi yazılımları ve dilleri öğrenmeliyiz?

SEO uzmanlığı için bir yazılım ve dil bilgisi gerekli olmasa da, site içi SEO düzenlemelerini yapabilmek adına temel HTML bilgisinin olması verimliliğinizi artıracaktır. Aynı zamanda son zamanlarda piyasaya çıkan çok sayıda SEO Analiz Toollarını kullanarak uzman gözüyle farkedemeyeceğiniz onlarca teknik sorunu pratik bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Sizce, bu meslek için gereken yetenekler nelerdir?

SEO tam anlamıyla iyi bir gözlemci ve çok sağlam strateji üretmeyi gerektirir. Dolayısıyla bir sektördeki fırsatları yakalamak ve o fırsatları başarıya en hızlı şekilde dönüştürecek stratejileri geliştirecek analitik düşünme yeteneğine sahip olunması başarılı olmanızı kolaylaştıracaktır.

İşinizi yaparken karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

SEO uzmanlarının en çok karşılaşabileceği zorluklar, Web sitelerinde yaşanan teknik yazılımsal sorunların giderilmesi süreçlerinin uzaması olabilir. Bunun dışında başarı elde etmeye başladıkça rakiplerden gelebilecek anti seo saldırılarına karşı hazırlıklı olup böylesi bir durumda tüm tedbirleri uygulamaya geçirmek gerekir. Aynı zamanda tüm bunların dışında bir girişimci olarak eğer bu alandaysanız, girişimcilik üzerine genel zorluklarla da mücadele etmeniz gerekecektir 🙂

SEO uzmanlarının yaptıkları işe göre aldıkları ücretin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
Türkiye’de bu alanda şu anda fazlasıyla istihdam açığı bulunmaktadır. Dolayısıyla tam anlamıyla tüm yetkinliğin sağlandığı uzman sayısı oldukça azdır. Bu uzmanlar piyasa ortalamasının çok üstünde alabiliyor olsalar da genel olarak yurtdışıyla kıyaslandığında bu rakamlar oldukça azdır. Ancak her geçen gün hakedilen seviyelere yaklaştığını söyleyebiliriz.
SEO uzmanı olmak isteyen öğrencilere vermek istediğiniz tavsiyeler nelerdir?
Web sitesindeki kullanıcı verilerini iyi analiz edebilmeyi öğrenerek, ziyaretçi verimliliğini artıracak stratejilere odaklansınlar. Google gözünde kullanıcı odak nokta olduğu için, ziyaretçilerin site içindeki memnuniyetini artıracak her gelişme SEO’ya da hitap edeceğinden en çok bu konuya odaklanmalarını tavsiye ederim.
Sektörel ve ölçek açısından hangi kurumlar bir SEO uzmanına ihtiyaç duyar?
Artık her sektörün dijitalde varolma zorunluluğunu dikkate alınca SEO kaçınılmaz pazarlama stratejisi haline gelmiş durumdadır. Ancak haber siteleri, oyun siteleri, emlak siteleri gibi içerikle büyüyen stratejilerde çok daha hassas ve yakın takip gerektiren bir SEO süreci olduğundan bu sitelerde mutlak bir şekilde SEO uzmanına ihtiyaç duyulmalıdır.
SEO’daki size göre en önemli kriter nedir?
Kullanıcı. Web sitenizin ziyaretçileri sitenize girdikten sonra hemen çıkmak istemiyorlarsa, daha fazla sayfa geziyorlarsa ve daha sonra tekrar ziyaret ediyorlarsa, hatta sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlarsa başarı gelecek demektir 🙂
Meslekler arasında şu anda SEO’nun artan önemini nasıl yorumlarsınız?
Tabi bunun en önemli sebebi artan SEO uzmanı ihtiyacıdır. Çünkü artık her şirket, her proje, her girişim hatta her birey bile kendi bilinirliği için SEO çalışmasına ihtiyaç duyabilmektedir. Bu da piyasayı ve haliyle bu işe girmek isteyen kişi ve ajans sayısını da artırmaktadır.
Gelecek meslekler arasında SEO uzmanlığını görüyor musunuz?
Kesinlikle. İnsanoğlu varolduğu her dönemde bir arayış içerisinde olmuştur. Bu arayış günden güne şekilde değiştirir ancak hiçbir zaman bitmemektedir. Dolayısıyla insanların arayışlarında onların öncelikli olarak karşısına çıkmanın avantaj olacağı her yapı aslında bir SEO çalışması ihtiyacı doğurur. Şu anda her ne kadar arama motorları için söylesek de, Video izleme siteleri, App Store’lar, hatta sosyal medya platformları bile kendi içerisindeki arama fonksiyonları üzerinden bu çalışmaların ihtiyaç olmasını sağlamıştır.
Bu röportaj SEO nedir sorusuna karşılık olabilmesi için hazırlanmıştır, yararlı olabileceğini düşünüyor musunuz?
Yararlı olabilecek şekilde soruları yanıtlamaya çalıştım 🙂