Özgür Güngör – Bogaziçi Üniversitesi
İlk Dönem Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu

İş Danışmanı / Freelance
Okumak istediğiniz röportajın üzerine tıklayınız.
Merhaba Özgür Bey öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizi kısaca tanımak istiyoruz. Bize kendinizden ve üniversite yıllarınızda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tercih etme nedeninizden biraz bahsedebilir misiniz?
Merhaba. Boğaziçi Üniversitesi, YBS bölümü ilk dönem mezunlarındanım.
Öncesinde aynı üniversitede Bilgisayar Programcılığı, sonrasında da Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans ve Doktora programlarını tamamladım.
Benim için başından beri amaçladığım teknolojik tasarımlar ve yeni ürünler geliştirmek, bunları hedefleyen takımların bir parçası olmak olmuştur. Bunun için ilk tercih olarak Boğaziçi Üniversitesi’ni ve bilişim bilimleri okumayı istedim.
Zaten lise yıllarımdan itibaren yazılım geliştirme ile uğraşmaktaydım. Başından beri, mühendislikte sadece geliştirme kısmında daha etkin bireyler yetiştirilirken, gerçek ihtiyacı bu mühendislik için doğru iş modelleri ve süreçlerine dayanan kısımların tanımlanması ve oluşturulması olarak gördüm.
Bugün de iş ve işin gereksinimlerinin yeterince iyi tanımlanmaması halinde yapılacak mühendislik çalışmalarının çoğu, zaman ve para kaybına neden olmaktadır.
YBS bu çerçevede iş ve mühendislik arasındaki çok önemli bir alanı doldurur.
YBS ye başlarken bir kariyer hedefiniz var mıydı? Bugün ki kariyerinizi ve başarınızı neye borçlusunuz?
YBS’ye zaten onu bilen ve amaçlayan bir öğrenci olarak girdiğim zaman, bu alanda fiilen de çalışmaya başlamıştım.

Hem yazılım geliştiren ekipleri, hem ihtiyaç duyan işlerin teknolojilerle tasarımında, hem de bizzat geliştirme faaliyetlerinde bulundum.

Bunların daha temel programlamadan çok daha sofistike yapay zeka modellemelerine kadar uzandığı teknik, çok sayıda ekipleri uluslararası olarak yönettiğim işletmesel konuları kapsayacak deneyimlerim oldu.
Başladığım gibi mesleğin özünü, bunun dönüşerek gelişmesini hala heyecanla takip edip, uyguluyorum.

Bu konularda dersler verecek kadar hevesim devam ediyor.

Başarı, bu hevesi ve gelişme arzusunu korumak ve çalışmak sonucunda oluşur.

Şu an YBS okuyor olsaydınız daha çok hangi durumları göz önünde bulundurmak isterdiniz?

YBS’nin hem teknik hem de yönetsel olarak kritik önemi artan ve kapsamı derinleşen bir yapısı var.

Daha çok konuyu incelemek, uzmanlaşmak ve uygulama denemeleri için fırsatları yakalamak zorundasınız.

Bu sebeple, izlediğim yolun benzerini izlerdim. Ama buna daha çeşitli deneyimler, daha çok ekip çalışması ve tümüyle uluslararası gereksinimlerle planlanan ürünlerin üzerinde girişimler kurarak ilerlerdim.

Kısmen bu noktayı başarmış olmakla beraber, daha gençken daha çok risk alınabileceğini şimdi net olarak gözlemliyorum.

Şu ana kadar ki kariyerinize ulaşana kadar nasıl bir yol izlediniz?

Ben kariyerimi hep akademik çalışmalarımla bütünleşik olarak yürüttüm.

Bu, her iki alanda da yoğun çalışmayı birbiri ile ahenkli yürütmek demektir. Aksi halde bunları birlikte başarmak gibi bir imkan olmazdı.

Bu ahenk, elbette birbirini besleyecek şekilde ilerlemesi ile verimlik artışı sonucunda her iki tarafa da maksimum katkıyı verebilmemi sağladı.

Tabii ki her örnek böyle olmaz. Ama özünde, değişimi ve gelişmeyi sürdüren, teknolojilerden etkilenen ve işletmeleri dönüştüren bir bilimden ve uygulama alanından söz ediyoruz.

Bazen gerçek etki alanı tam anlaşılmasa da bu iki önemli bileşeni ile sürekli dinamik kalacak, rekabeti biçimlendirecek bir alandır YBS.

Benim çalışmamın iki yönü elbette tek bir yönde odaklanarak yürütülebilir, ama özünde birbirlerini beslemesinin sürmesi halinde ancak.

Bugüne kadar yaşadığınız iş görüşmesi deneyimlerinizde YBS mezunlarına bakış açınız nasıl oldu?

Elbette ki bir YBS mezunu ile ortak konularımızın daha çok olmasını beklerim.

Bu konularda daha sıkı sorularım olur. Ancak yeterli olduklarını anlarsam, onların kariyerlerini birlikte ilerletmek için de en yetkin yöneticilerden biri olabilirim.

Zira, hangi pozisyon için ne gibi özellikleri ile hangi ölçüde katkı sağlayabileceklerini baştan tayin edebilecek kadar ve onları daha iyi yönlendirebilecek tecrübem oldu.

Ben iş görüşmelerinde ayrımcı olmam, bu nedenle bir avantaj kazandıramam. Ancak, kariyer planlamada her iş arkadaşıma olduğundan daha fazla yönlendirme yapabileceğim bir alandır YBS.

YBS Bölümünü tercih etmek isteyen arkadaşların, bölümü tercih ederken göz önünde bulundurması gereken durumlar sizce nedir?
Hem teknolojiyi hem de işletme bilimini iyi anlamaya, sürekli gelişmeye açık olmaları, çalışmak ve denemekten yılmayan bir yapılarının olması gereklidir.

Bir mühendis kadar olmasa da yapılan mühendisliği anlamaları, bir işletmeci kadar iyi iş gereksinimlerini bilmeleri halinde çok yönlü yöneticiler olacaklardır.

YBS bölümünün Türkiye’ deki şu anki durumu ve geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Dünyadaki benzer yapılardaki bölümler ile eş düzeyde bir eğitim programı uygulanmaktadır.

Bu programların, uygulama geliştirme kısmından, planlama ve proje yönetimine kadar çok açıdan bakıldığında temeli sağlamdır.

Ancak dünyadan farklı olarak sanayi ile iş birliklerinde yaklaşımların geriden gelmesinden kaynaklanan problemler vardı bunlar da son dönemde giderilmektedir.

Tabii bir de bütün YBS bölümlerinin aynı kapsamı uygulamadıklarını kabul etmek lazım. Bazılarının daha teknik ağırlıklı, bir kesiminin de daha yönetsel olarak yaklaştıkları bir eğitim programı olabilir.

Her iki durumda da özünde verilen konular ve gelişme alanları iyi değerlendirilerek öğrencilerin kariyer planlarını oluşturmaları doğru olacaktır.

Bölümü tercih ettiğiniz için hiç pişmanlık yaşadınız mı?
Kesinlikle hayır. Özellikle istediğim ve bunun için fedakarlık yaptığım bir bölümdür YBS.
YBS bölümünü okuyan arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?
YBS’nin bulunduğu kesişim noktası, organizasyonların kritik bileşenlerini barındırdığı için geleceğinin parlak olduğunu düşünüyorum.

Mezunlarının da, bu bileşenleri iyi öğrenirlerse, kendilerini geliştirerek kariyerlerini iyi yerlere getirecekleri çok yüksek olasılıktır.

Bence okumayı ve uygulamayı bırakmadan, yönetici gözlerini açık tutarak, devamlı çalışmaya hazırlarsa çok umutlu olmaları gerekir.

Yaptığımız röportajın öğrencilere yararlı olabileceğini düşünüyor musunuz?
YBS’nin öğrencilerinin gözünde tam olarak algılanması diğer bölümlere göre biraz daha fazla zorluk içeriyor.

Bu multi-disipliner bölümlerin çoğunda geçerli olabilir.

Bu alanlarda çalışan profesyonellerin ve tecrübeli mezunların YBS ile tecrübelerini ifadelendirmeleri ile umarım ki onlar için de daha net bir görüntü oluşur.

Gelecekteki mesleklerinin kapsamını agılayıp, çok çalışırlarsa şunu fark edecekler: iki güçlü dinamik ortasında, ikisinde de ufka bakabilen bir konum. Bence gelecek zaten bu noktada biçimlenmektedir.