Proje Yöneticisi Murat YILMAZ’a röportajı için teşekkür ederiz
Diğer mesleklerle ilgili röportajları okumak için tıkla
Lütfen Okumak İstediğiniz Soruyu Seçiniz

Soru 1. Merhaba Murat Bey öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizi kısaca tanımak isteriz bize kendinizden bahseder misiniz ve Proje yönetimi uzmanlığına olan ilginizin ilk olarak ne zaman başladığından?

Merhaba, İsmim Murat Yılmaz. 36 yaşındayım ve yaklaşık 1996 yılından bu yana bilişim sektöründe profesyonel olarak çalışmalar yapmaktayım. Çalışma hayatıma öncelikle yazılım geliştirici olarak başladım ancak yıllar boyunca
kazandığım tecrübeler beni yönetim pozisyonuna getirdi. 2006 yılından bu yana ekip yönetimi ve proje yönetimi görevlerini üsteniyorum. Şu anda Doğan Holding’e bağlı Medyanet şirketinde IT Grup Koordinatörü olarak görev yapıyorum.

Aynı zamanda bir kaç farklı şirkete proje yönetimi danışmanlığı ve Koç Üniversitesi,
Bahçeşehir Üniversitesi bünyelerinde bulunan girişim hızlandırma programlarında mentor olarak destek veriyorum. Son olarak elbette yazılım geliştirici kimliğimden ve zevkimden hiç bir zaman ödün vermeden yeni teknolojiler hakkında araştırmalar, eğitimler, seminerler veriyorum.

Soru 2. Proje Yönetimi’nin Dünya ve Türkiye’deki gelişimini ve pazar büyüklüğünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Proje Yönetimi, inşaat sektöründen enerji sektörüne, bilişim sektöründen sağlık sektörüne kadar bir çok farklı sektörde uygulanabiliyor.

Bu durumdan kaynaklı Dünya geneline yayılmış özel eğitimleri, standartları ve protokolleri bulunuyor. Bu durum bu rolde görev alacak kişiler için çok faydalı. Ancak ne yazık ki Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkelerin bu göreve verdiği önem olması gerektiğinden daha az. Bu yüzden ilerlemenin yavaş olduğunu düşünüyorum. Gün geçtikçe bir projenin nasıl yönetilmesi gerektiğini maalesef negatif tecrübeler ile öğrenildiği için ihtiyacın varlığı çok daha zor kabul ediliyor.

Yine de çok karamsar değilim ve proje sahipleri ile katılımcılarının bu role neden ihtiyacı olacağını göstererek ilerlenebileceğini düşünüyorum.

Soru 3. Sektörel ve ölçek açısından hangi kurumlar bir Proje Yöneticisine ihtiyaç duyar?
Kişisel fikrim; bir veya daha fazla ekibin görev alacağı, çeşitli görevlerin kişilerce tamamlanması ve takip edilmesi gerektiği, risk, bütçe, analiz gibi çalışmaların yapılması gerektiği tüm sektörlerde bir proje yöneticisinin bulunmasını gerekli buluyorum.

Ancak her projede ayrı bir kişinin proje yöneticiliği yapmasına gerek olmayabilir. Küçük ölçekli projelerde müşteri veya takım lideri gibi kişilerde proje yöneticiliği yapabilirler. Burada ki belirleyici unsur sektörden bağımsız olarak ölçek ve proje hedefleri/bütçeleri olabilir.

Soru 4. Sizce bu meslek için gereken yetenekler nelerdir?
Öncelikle bu kişinin iyi bir lider olması gerektiğine inanıyorum. Çünkü proje yöneticisinin en büyük sorumluluklarından biri ekibi doğru yönetmektir ve insan yönetmenin bir çok şeyi/olayı yönetmekten daha zor olduğunu düşünüyorum.

Daha sonra bir çok farklı teorik ve akademik bilgiye sahip olması şart olmasa da projeyi başarıya götürmekte çok daha faydalı olacağına inanıyorum. Son olarak elbette deneyim, ne kadar çok proje yönetmiş ise o kadar faydalı olacaktır.

Soru 5. İşinizi yaparken karşılaştığınız zorluklar nelerdir?
Elbette her projedeki ilk zorluk proje zaman planı. Maalesef bugüne kadar tamamladığım hiçbir projede zaman rahatlığı bulunmadı. Sonra kaynak kıtlığı hemen her projede karşıma çıkan zorluklardan. Hem ekip hem bütçe kaynakları her zaman kısıtlıdır.

Tıpkı iktisat tanımında olduğu gibi “Mevcut kaynakların sınırlı, insan ihtiyaçlarının ise sınırsız olmasından doğar iktisat”. Bu durum aynı şekilde projelerde karşımıza çıkıyor.

Soru 6. Mesleğinizde ilerlemek mümkün müdür?
Elbette, unvan çok fazla değişmese de tecrübeyle sabit olarak yönetilmesi beklenen projelerin kapsamı, bütçesi ve ölçeği her adımda biraz daha büyüyor. Bu durum mutlaka ki hem maddi gelirinize hem de tecrübenize pozitif katkıda bulunuyor.

Özellikle bir noktadan sonra kendiniz proje yönetmektense proje evleri kurarak ve kendi ekibinizi kurarak daha yukarıdan projelerin yönetilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Soru 7. Siz, Proje Yöneticilerinin yaptıkları işe göre aldıkları ücretin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
Açıkçası bir çok farklı meslek dalında olduğu gibi bu pozisyondaki kişilerde olması gerektiğinin biraz altında kazandıkları aşikar. Ama daha öncede söylediğim gibi her projede kaynaklar kısıtlıdır ve kaynaklar bir şekilde paylaşılmalıdır.

Bu durumdan herkes gibi proje yöneticileri de nasibini alarak olması gerekenin biraz daha altında kalabilmektedirler. Bu durumu artıya çevirmek ise iş hayatı başlangıcında mümkün olduğunca çok projede bulunmak ve başarıyla tamamlamaktan geçiyor.
Tecrübe ile doğru orantılı olarak kazancında artacağını söylemek çok da zor olmasa gerek.

Soru 8. Öğrencilere Proje Yöneticiliğini nasıl anlatıyorsunuz ya da nasıl anlatırsınız?
Bu tür tanımları gerçek hayattan senaryolar ile anlatmanın çok faydasını gördüm.
Örnek verecek olursak; Ferrari fabrikasının yeni bir araba üreteceğini düşünün. Şirketin yönetim kurulu bu işin yapılması için karar alır. Aynı zamanda bu arabanın yapılması için tasarım ekibi çeşitli aşamalardan geçerek en doğru tasarımı ararlar. Mühendis ekibi ise bir çok test ve üretim aşamasından geçerler.

Peki bütün bu ekipleri orta noktada buluşturarak, yönetim kurulu ile bütçe çalışmalarını, tasarım ekibi talepleri, mühendis ekibi ile test ve üretim süreçlerini kim kontrol edebilir?

İşte proje yöneticisi tam olarak burada devreye girer ve kendi uzmanlık alanlarındaki deneyimlerine sahip ekipleri bir arada tutarak ve gidişatı kontrol ederek raporlama yapan kişi tam olarak proje yöneticisidir.

Soru 9. Proje Yöneticisi olarak kendini geliştirmek isteyen kişilere ne tür önerilerde bulunursunuz?
Çalışın, çalışın, çalışın. Öğrencilerime genellikle şunu öğütlerim.

“Etrafınızda gördüğünüz hiç bir başarılı kişi, günde 8 saat çalışarak başarıya ulaşmamıştır. Hepsi hayal bile edemeyeceğiniz kadar zor yollardan, uzun ve sıkı çalışma saatlerinden geçmiştir. Karar sizin. Ne kadar çok çalışırsanız başarıya o kadar yaklaşırsınız.”

Soru 10. Bu röportaj Proje Yönetimi nedir sorusuna karşılık olabilmesi için hazırlanmıştır, yararlı olabileceğini düşünüyor musunuz?

Röportaj, yöneltilen sorular açısından faydalı bilgiler içeriyor. Umarım bende sorular doğrultusunda yeterince bilgi paylaşabilmişimdir. Ancak mutlaka daha farklı soruları olacak okuyucular olacaktır. Onlara bolca araştırma yapmalarını ve bu işe gönül vererek pes etmemelerini öneriyorum.