Yazılım Geliştircisi Yasin Rıdvan Belen’e röportajı için teşekkür ederiz
Diğer mesleklerle ilgili röportajları okumak için tıkla
Lütfen Okumak İstediğiniz Soruyu Seçiniz

Soru 1.Merhaba Yasin Bey öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizi kısaca tanımak isteriz bize kendinizden bahseder misiniz ve yazılıma olan ilginizin ilk olarak ne zaman başladığından?
Merhaba, Nazik davetiniz için ben teşekkür ederim. Tabi,Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunuyum.

Yazılımla tanışma hikayem üniversitedeyken almış olduğum dersler ve hocamın bende uyandırmış olduğu programlama merakıyla başladı. Daha sonra ders dışında da kişisel çalışmalarım oldu. Şu anda Tübitak Teknoloji Bölgesinde Yazılım geliştirici olarak çalışmaktayım. Üniversite yıllarında almış olduğumuz eğitimlerin ve gerçekleştirdiğimiz çalışmaların geleceğimize yön vereceğinin bilincinde olmamız gerekir.

Soru 2. Yazılım geliştirme uzmanlığının Dünya ve Türkiye’deki gelişimini ve pazar büyüklüğünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Günümüzde yazılımın farkındalılığı her geçen gün daha da artmaktadır. Gerek AR-GE gerekse bireysel çalışmalar
yazılımın hızla gelişmesine büyük katkı sağlıyor.Yapay zekanın kullanımı,nesnelerin interneti ve robotlar gelecekte
daha da yakından tanık olacağımız bu teknolojik gelişmeler aslında farkında olmasakta günümüzde dolaylı şekilde kullanılıyor.

Yazılım Geliştirme Konusunda Türkiye, son yıllarda yapmış olduğu milli yazılımlarla adını başarılı bir şekilde dünyada söz ettirmeyi başardı. Türkiye yazılım konusunda dünya pazarında gerek dünya devlerinin gerekse yerli yazılım dünyasının yüksek potansiyel olarak gördüğü pazarların başındadır

Soru 3. Sektörel ve ölçek açısından hangi kurumlar bu uygulamalara ihtiyacı duyar?
Günümüzde artık yazılım ihtiyacı duymayan işletmeler olduğunu düşünmüyorum. Yazılım kullanım yoğunluğu sektörlere göre tabi ki farklı dağılım gösterecektir. Fakat yazılım az ya da çok her sektörde her alanda ihtiyaç duyulan bir unsur haline gelmiştir.
Soru 4. Sizce bu meslek için gereken yetenekler nelerdir?

Her meslek grubunda olduğu gibi öncelik olarak mesleğimizi sevmeli ve gereken emeği vermeliyiz. Yetenek olarak sınırlama yapmayacağım fakat çok yönlü düşünme, özgün olmak ,olaylara bakış açısındaki objektif oluş, pratik zeka sektörde bizi bir adım öne geçirecektir.

Soru 5. İşinizi yaparken karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Yaşadığım zorlukların başında son kullanıcılar geliyor.Geri bildirimlerin hatalı oluşu ve yanlış ifade edilmesi,tatmin olmayışı yazılımcıyı gerçekten zorluyor. Dokuman konusunda da zaman zaman sıkıntılar yaşıyorum. Türkçe kaynak sınırlı sayıda bulunuyor bu yüzden İngilizceye ihtiyaç duyuluyor.

Soru 6. Mesleğinizde ilerlemek mümkün müdür?
Tabi ki mümkün. Kişisel olarak, yazılım alanında kendimizi ne kadar geliştirirsek mesleğimizde de bunun doğrultusunda ilerleyebiliriz.
Soru 7. Siz, yazılım geliştirme uzmanlarının yaptıkları işe göre aldıkları ücretin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? (Ücretin ne kadar olduğunu belirtirseniz memnun olurum)

Prensip olarak ücret konusuna değinmeyeceğim. Ücret olarak verilen emeğin karşılığı olduğunu düşünmüyorum.

Ücret konusunda iyileştirmelere ihtiyaç var. Özellikle iş hayatına yeni atılan kişiler için hem ücret yönünden hem de moral ve teknik bilgi yönünden teşvikler sağlanmalıdır.

Soru 8. Öğrencilere yazılım geliştirme uzmanlığını nasıl anlatıyorsunuz ya da nasıl anlatırsınız?
Yazılım işi aslında eğlenceli, yenilikçi, zeka yönünden geliştirici aynı zamanda da toplumsal olarak gelişmişliğe katkı sağlayan,hayatı kolaylaştıran faydalı bir iş. Üretmeyi seven,programlamaktan zevk alan kişilere yazılım geliştirmeyi şiddetle tavsiye ediyorum. Şahsım olarak yazılım geliştirici olma yolunca çaba içinde olan kişilere gerekli desteği vermeye de hazırım.

Soru 9. Yazılım geliştirme uzmanı olarak kendini geliştirmek isteyen kişilere ne tür önerilerde bulunursunuz ve yazılım dünyası için ilk adımı hangi dil ile atmasını önerirsiniz?

Yazılımcı olabilmek için ilk önce işin mantığını kavramak gerekir. Programlamaya başlamak için C, Basic dilleri başlangıç açısından tavsiyemdir. Okuduğum bazı makalelerde doğrudan C# gibi popüler diller tavsiye ediliyor. Bunun farklı nedenleri olabilir. Kaynak imkanı, kullanım kolaylığı gibi nedenler bu dillerin tavsiye edilmesine neden olabilir. Temel programlama mantığı kavrandıktan sonra delphi , java gibi ileri programla dilleri kullanılabilir

Soru 10. Bu röportaj yazılım geliştirme nedir sorusuna karşılık olabilmesi için hazırlanmıştır, yararlı olabileceğini düşünüyor musunuz?

Yazılım dünyasını merak eden kişilerin aklındaki soruların hepsine olmasa da temel sorulardan kurtulması için yararlı olacağını düşünüyorum. Yazılım dünyasına atılan ve atılacak kişilere şimdiden başarılar diliyorum