YBS ÖĞRENCİLERİ İÇİN HAZIRLANAN BİRKAÇ FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ

Elif Yağmur

Merhaba arkadaşlar, sizlere biraz daha güncel konulardan bahsetmek istediğime karar verdim ve aklıma gelen ilk fikir de yazımda YBS öğrencileri için bir kaç tavsiyeye yer vermek oldu. Artık YBS bölümü hakkında epey bir bilgiye sahip olduğumuzu düşünüyorum. YBS nedir, bölümün genel tanımını, amaçlarını, YBS öğrencileri ve onların gelecekleri hakkında bir fikir sahibiyiz. Belirttiğim gibi bu doğrultuda biraz daha güncel konulara değinmek istiyorum. Sizler için eğlenceli ve faydalı tarafları olduğunu düşündüğüm şeyleri paylaşacağım.

YBS bölümünün bilgisayar-teknoloji-bilişim ağırlıklı olduğunu biliyoruz. Ben de bunu göz önüne alarak sizlere bu konuları içeren filmleri önermek istedim. İçerisinde hackerlik-bilişim-teknoloji konularına değinen birkaç güzel film izlemenizin yararınıza olacağını tahmin ediyorum. Bunlardan ilki ve benim severek izlediğim WHO AM I filmi. Bu filmi bu yazıma dâhil etmeyi çok istedim çünkü gerçekten çok güzel, anlaşılır ve eğlenceli bir film olduğunu düşünüyorum. Konusu genel olarak hackerlik üzerine kurulmuş olan bu filmin, sizlerin dikkatini çekeceğini umuyorum ve izlediğiniz takdirde beğenmenizi:)

Hackerlikten başlamışken aynı konuları içeren bir de dizi önermek isterim. Belki çoğunuz izlemişsinizdir ya da sosyal medyada çokça rastlamışsınızdır. Evet, evet meşhur dizi. MR ROBOT.  Imdb’de 8.8 gibi oldukça iyi bir puana sahip bu dizininin, isminin ayrı bir havasının oluşu dışında filmin içeriği de izleyiciyi en çok çeken noktalardan biri. Açıkçası çok basit bir kurgu yok ve bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. İlk 2 bölümünü izleyip hayran kaldıktan sonra, sezon sonuna doğru sıkılabilir anlam karmaşası yaşayabilirsiniz veya bunun tam tersini. Ancak bu dağınık ve basit olmayan kurgu sezon sonunda son derece güzel bir şekilde birbirine bağlanmış, bir bakıma taşlar yerine oturmuş. Bu ilginç tarzıyla birçok izleyiciyi kendine çekmeyi başarmış ki birçok hayranı, yeni sezonu iple çeken takipçileri var. YBS bölümü öğrencileri olarak boş vakitlerimde ne yapsam diye düşündüğünüzde veya bir film-dizi izlemeye kara verdiğinizde bunu bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Hacker ve aynı zamanda psikolojik sorunları olan bir gencin başrolünde olduğu bu dizi dikkatinizi çekebilir ve ben şahsen izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Dizinin bazı sahnelerinde başrol oyuncusunun bir hack için kullandığı kodların net olarak izleyiciye iletilmesi ve hepsinin kullanılan, gerçek kodlar oluşu izleyen kişide bir nevi merak uyandırıyor. Bu sayede bu kodların ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak isteyip araştırma yapıyorsunuz. Bu da sizlere kodlama alanında yeni bilgiler katmış oluyor. Ayrıca bu dizi hakkında son olarak belirtmek istediğim bir şey var. Eğer başlarsanız ve sezon ortasında ya da bir kaç bölüm sonra sıkılırsanız yine de bırakmayın derim. Spoiler vermek gibi olmasın ama 1.Sezon finalini görmenizi çok isterim:) Ancak II. sezon için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim, maalesef :/  İlk sezondan sonra beklentiyi aşırı yüksek tutup devamında bu beklentiyi karşılayamayan bir sezon, bunu açıkça söylemek gerekir. Ama tabi tüm bunlar benim fikirlerim hepsi -bence- çerçevesinde oluşturulmuş, sizler için birer tavsiye.

Başka bir öneri olarak HER isimli filmi tavsiye edebilirim. Film konu olarak The Odore isimli bir metin yazarının geliştirmiş olduğu işletim sistemini ele alıyor. Bu işletim sistemi günümüzdeki işletim sistemlerinden biraz daha farklı bir boyutta. Kullanıcısından aldığı isteklere yanıt verebilen, düşünebilen, anlayabilen ve yorumlayabilen bir cinsten. Ve alışılmadık bir şey olarak; kullanıcısı ile adeta bir aşk yaşayabilen, bir insan gibi onun hayatına dâhil olabilen bir işletim sistemi. Film bu ilginç konusuyla ve Imdb puanı 8.0 olarak karşımıza çıktı. Olay örgüsünün izleyiciyi fazla sıkmadan ilerlediği bu filmde sizler için güzel bir öneri olabilir ve ben de beğenerek izlediğim bu filmi izlemenizi isterim.

Ve son olarak önermek istediğim bir dizi de BLACK MIRROR. Aslında bu dizi tam olarak bir hackeri anlatan ya da konusunu siber suçlar üzerinden seçmiş bir dizi değil. Daha çok farklı ve dikkat çeken teknolojiyi gözler önüne seriyor. Yaşamın ve teknolojinin görülmeyen, arkada kalan kısmıyla ilgileniyor. Her bir bölümü farklı bir yazar, farklı oyun kadrosu ve farklı yönetmen tarafından çekiliyor. Her bölüm birbirinden bağımsız konular işlese de ortada buluştukları konu “teknoloji”. Teknolojinin insan hayatında yarattığı anlamsız karmaşa ya da bağımlılık, ne derseniz. Bunun üzerine odaklanan dizi ilk olarak İngiltere’de yayınlanmaya başladı ve 2013’te ‘en iyi mini dizi Emmy’ ödülünü kazandı.

“Eğer teknoloji bir uyuşturucuysa, ki öyle hissettiriyor, bunun yan etkileri neler? Teknoloji rahatlıkla rahatsızlığın arasında bir yerde. Her bir duvara, her bir masaya baktığınızda gördüğünüz şey bir kara ayna (Black Mirror): yani ya bir tv, ya bir monitör ya da bir akıllı telefon.”

Her sezonu 3 bölümden oluşan ve bir anlamda alışılmış dizi tarzını değiştiren, kendine özgü bir durum yaratan ve oldukça beğenilen bu diziyi de izlemenizi tavsiye ederim. Öyle ki dizinin her bölümden sonra kendinizi sorgulamaya başlayacaksınız. Belki yaşadığınız hayata dâhil olan teknolojiyi bir an olsun durdurmak ya da teknolojinin gözler önüne serilenden daha fazlasını görmek isteyeceksiniz. Her bölüm sonu sizleri oldukça düşündürecek ve eminim ki bu bir anlık düşünme ve sorgulama kafanızda bir şeylerin, belki bir fikrin temeli olacaktır.

Filmler, diziler ve kitaplar. Her zaman bunların ufuk açan şeyler olduğunu düşündüm. Vakit kaybı olarak görmek yerine hepsinden alabileceğimiz birkaç küçük not, ufak fikirler ve belki farklı bakış açıları olduğuna inandım. Bu düşünceyle hareketle de bunları sizlerle paylaşmak istedim. Aklıma geldikçe ve izlenmeye değer olduğunu düşündüğüm filmler-diziler oldukça veya “bunu mutlaka okumalıyız, YBS öğrencisi olarak kesinlikle okumalıyız” diye düşündüğüm kitapları buldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Umarım bu tavsiyelerim hoşunuza gider, izleyebilir ve keyif alırsınız. Şimdilik görüşmek üzere, kendinize iyi bakın 🙂

 

 

Yorum Bırakın