Yönetim Bilişim Sistemleri’nde En Çok Kullanılan 10 Program

Evet güzide bölümümüz YBS hakkında öğrenci adayları, öğrencileri ve mezunları ile yakından ilgili YBS’de en çok kullanılan 10 program ile sizlerleyiz. Hepimiz hayatımızın biryerlerinde program yazılımlarına ihtiyaç duymuşuzdur. Onlar sayesinde çok iş görmüş veya idareten işlerimizi halletmişizdir. Bakalım YBS’ciler hangi programları kullanıyor 🙂

1. Microsoft Office Word

YBS'de en çok kullanılan 10 program

Dijital ortamda belgeler hazırlamak amaçlı oluşturulmuş gelişmiş bir işlemci programıdır. YBS’de Proje Yöneticisi gibi mevkiler çoğunlukla projelerini Word kullanarak hazırlamaktadırlar. Office serisinin en vazgeçilmez yüksek kullanıcı profiline sahip olan Word bizim için hayli bir kullanışlı.

2. Microsoft Office Excel

YBS'de en çok kullanılan 10 program

Bir hesap tablosu (spreadsheet) programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları ve analizleri yapma imkanı sunan bir uygulama programıdır. Excel ile, verilerle ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabilirsiniz. Projerle ve Veri Analizi gibi alanlarda bizim fazlaca muhtaç olduğumuz bir program olan Excel doğru kullanımı ile çok fonksiyonlu muhteşem bir programdır.

3. Microsoft Office Powerpoint

YBS'de en çok kullanılan 10 program

Powerpoint kısıtlı kullanım koşulları ile biraz daha Word ve Excel programlarının gölgesinde kalsa da bizler için yine sunumlar için değişilmezdir. Hatta biraz daha kendimizi geliştirdiğimiz vakit sunum uzmanı diye işlerin üzerimize bırakılacağı kaçınılmazdır 🙂

4. MATLAB

YBS'de en çok kullanılan 10 program

MATLAB, “Matrix Labaratory” kelimelerinden gelmektedir. Lineer cebir, istatistik, optimizasyon, nümerik analiz, optimizasyon, fourier analizi gibi pek çok matematiksel hesaplamanın etkili ve hızlı şekilde yapılmasına olanak sağlayan MATLAB programı aynı zamanda 2D ve 3D grafik çizimi için de kullanılır. Yönetim Bilişimciler için de genellikle tüm fonksiyonları eşit derecede kullanılmaktadır ve Grafik Tasarım alanında 2D, 3D grafik çizimi programın içinde tercih edilmektedir.

5. Microsoft SQL Server

YBS'de en çok kullanılan 10 program

Microsoft SQL Server en çok kullanılan veritabanı sunucu yazılımıdır. Veritabanlarının oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlayan kurumsal çaplı Veritabanı Yönetim Sistemidir. Dünyada en yoğun kullanılan yönetim sistemi SQL Server’dır. SQL Server’ı kullanarak verilerinizi dilediğiniz şekilde yönetebilir ve Stored prosedürleri kullanarak çok sayıda ve komplike sonuçlar döndürebilirsiniz. Böylece istediğiniz verileri raporlayarak elde edebilirsiniz haliyle bu da YBS için Veritabanı Programcısı veya Veritabanı Yöneticisi gibi pozisyonlarda çokca işimizi görecektir.

6. Microsoft Visual Studio

YBS'de en çok kullanılan 10 program

Visual Studio en basit tanımıyla program yazma programıdır 🙂 Tamamen kod ile programlarınızı yazabileceğiniz gibi, kodu kısarak görsel bir biçimde de program arayüzü oluşturabilirsiniz. Visual Studio içerisinde Visual Basic.NET, Visual C# ve Visual C++ gibi görsel destek sağlayan dilleri barındırır. Bu sayede daha kısa sürede daha güzel arayüzlü programlar oluşturabilirsiniz. Haliyle Yönetim Bilişimcilerde  gözde olan Yazılım alanında bizim için çok önemli bir program olacaktır.

7. Adobe Photoshop

 YBS'de en çok kullanılan 10 program

Adobe Photoshop, fotoğraf stüdyoları, reklam ajansları, web tasarım stüdyoları ve film sektörü gibi pek çok sektörde mesleki amaçlarla kullanılmaktadır. Fotoğraflar üzerindeki inanılmaz becerileri neticesinde usta ellerden çıkan çalışmaları görerek bir hevesle Photoshop öğrenen ve kullanan pek çok amatör kullanıcısı da bulunmaktadır fakat Yönetim Bilişimciler eğer alanlarında başarılı olmak istiyorsa amatör seviyesini aşmalıdır.

8. Adobe Dreamweaver

YBS'de en çok kullanılan 10 program

Macromedia şirketi tarafından geliştirilen Dreamweaver ve Adobe’nin Macromedia’yı satın almasından sonra Adobe Dreamweaver adını alan yazılım, bir ağ sayfası geliştirme aracıdır. Dreamweaver özellikle sağladığı özelliklerle çoğu tasarımcı tarafından yeğlenmektedir. Özellikle kodları renklendirmesi ile kullanıcıya, kendini geliştirmesi açısından hayli yardımcı olmaktadır. Yönetim Bilişimciler tarafından da rağbet görmektedir.

9. Prolog

YBS'de en çok kullanılan 10 program

Prolog mantıksal ve bildirgesel(dekleratif) bir programlama dilidir. İsmini “PROgramming in LOGic” kelimelerinden almıştır. Bildirgesel programlama yani prosedürel, tanımlanan bir duruma göre yorumlayıcının çözüm üretmesidir. Prolog kodları bir yorumlayıcı tarafından yorumlanarak sonuç elde edilir; yazılan kod satırı yorumlanır sonuç üretilir ve diğerine geçer. Diğer dillerdekinden farklıdır. Eğer siz yazdığınız program kodlarını tek tek değil de birlikte çalıştırmak isterseniz bunu bir dosyaya yazıp ve kaydettikten sonra prolog yorumlayıcısına yüklemeniz gerekmektedir. İsteğininiz sonucu, dosyanın içindekilerini bir veri tabanı gibi kullanarak size sonucu gönderecektir. Yönetim Bilişimciler tarafından biraz daha seyrek de olsa kullanılmaktadır.

10. Linux

YBS'de en çok kullanılan 10 program

YBS’de en çok kullanılan 10 program içerisinde gözdelerimizden Linux, serbestçe dağıtılabilen, çokgörevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, İnternet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir. Biz YBS sevdalıları için de bu özellikler gibi bir de Siber Güvenlik alanında Hack gibi faaliyetlerin değişilmez platformları olarak kullanılmaktadır. Linux candır 🙂

“YBS Hangi Programları Kullanıyor” adlı diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Yorum Bırakın