Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü kazandım fakat şimdi neler yapmam gerekiyor?

  Üniversite’nin ilk haftaları tanışma kaynaşma derken geçti gitti. Artık bir şeyler yapmaya başlamanın vakti geldi. Şimdi elimden geldiğince bu konudan bahsedeceğim.

  Yönetim Bilişim Sistemlerini kazanmış her arkadaşımız kendini geliştirmek zorundadır. Gerek dil konusunda gerek yazılım konusunda gerekse sosyal alanda kendine artılar kazandırmalıdır. Asıl soru olan bunu nasıl yapabiliriz? Sorusunun cevabına gelelim şimdi de.

  Dil konusu bizim için gerçekten çok önemli. Bunun için dil kursları bir alternatifken Türkçe alt yazılı filmler izlemek, kelime kartları yaparak kelime haznenizi genişletmek, yabancı arkadaş edinip sohbet etmek vebasit seviyede İngilizce kitaplar okumak da dil gelişiminize katkı sağlayacaktır.

  Yazılım konusuna bakacak olursak bu konuda gelişim sağlayabilmenin temel şartı başarabileceğine inanmak ve sürekli çabalamak. Derslerde yapılan örnekleri tekrar ederek, birçok kanaldan videolu olarak yayımlanan dersleri dinleyip uygulayarak vs. yazılımcı tarafınızı da geliştirebilirsiniz.

  Önemli noktalardan biri olan sosyallik her Yönetim Bilişimci için vazgeçilmez bir unsurdur. Üniversite döneminde alacağınız görevlerde, katılacağınız organizasyonlarda, belki ilerde yapacağınız organizasyonlarda kendinize geniş bir network oluşturmalısınız. Bu, hem üniversite döneminde gelişiminize hem de ilerleyen zamanda iş arayışında sizlere yardımcı olacaktır. Okulunuzda bulunan öğrenci topluluklarına mutlaka üye olun. Hatta aktif görevlerde yer almaya çalışın. Arkadaşlarınızla, hocalarınızla bir araya gelerek projeler üretmeye çalışın.

  Bu saydıklarımı ve benim saymayıp sizin zamanla keşfedeceğiniz aktiviteleri yaparsanız güzel yerlere geleceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Zamanınızı boşa harcamayın çünkü boşa harcayacak kadar çok vaktiniz yok. Dört senelik üniversite hayatınız göz açıp kapayıncaya kadar bitecektir. Siz siz olun geçen zamanlarınızı pişmanlıklarınız ile doldurmayın. Bu zamana kadar ki keşkelerinizden kurtularak kendinize yeni bir sayfa açın ve parlak geleceğinizi oluşturmaya başlayın.

  Artık neler yapman gerektiğini biliyorsun. Yine de destek almak istersen bize sitemizin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsin. Başarılar…

Yorum Bırakın