Yönetim Bilişim Sistemleri ve Girişimcilik

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda size kendi penceremden yönetim bilişim sistemleri ve girişimcilik arasındaki ilişki hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle ‘’Girişimcilik’’ nedir ve kimdir bu ‘’Girişimci’’?

En genel ifade ile girişimci, kar amacıyla riski üzerine alan kişi olarak tanımlanabilir. Herkesin karakteri farklıdır ve belirli mesleklerin belirli şartları vardır. Mesela ben asla öğretmen olamam çünkü yeterince sabrım yok veya herhangi birisinin kan fobisi varsa ondan sağlık alanında çalışmasını bekleyemezsiniz. Girişimcilik de aynen öyle eğer risk alamıyorsanız, kendinize güveniniz yoksa her şeyden önce girişimci ruhunuz yoksa bence bu alana girmemelisiniz. Ama bir hayaliniz varsa ‘’Girişimci ruhuna ‘’ sahipseniz size söyleyebileceğim tek bir şey var; ‘’ Neden olmasın?’’

İmkansız diye bir şey yok. Yapmanız gereken tek şey çalışmaktan vazgeçmemek ve gerçekten buna inanacak biir yüreğinizin olması.

Sabırlı olmanız gerekiyor. Hiçbirşey ilk günden rayına oturmaz. Elbette karşınıza zorluklar çıkacak, maddi-manevi sizi yıpratmaya çalışanlar olacak.

Mevlana’nın da dediği gibi ‘’Hamdım, piştim, yandım.’’ Yolun başında ‘’Ham’’ olacaksınız. Yani maddi-manevi birçok yönden eksik ve tecrübesiz. Siz inanıp yola devam ettikçe ‘’Yanacaksınız’’  hayalini kurduğunuz ve başarmak istediğiniz bu yolda irili ufaklı birçok taş çıkacak karşınıza ama bunları yolunuzdan atmanız sizin elinizde. Yani diyorum ki eğer kendinize inanıyorsanız, sadece başaracağınıza inanan tek kişi siz olsanız bile ‘’PES ETMEYİN!’’. Nihayet ‘’Yandığınızda’’ yani yolun   sonuna geldiğinizde, hayalinizi başarıp bir ‘’ Girişimci’’ olduğunuzda emin olun çektiğiniz herşeyin bu başarıya değdiğini göreceksiniz.

Şimdi gelelim Girişimcilik ve Yönetim Bilişim Sistemleri arasındaki bağlantıya. Yönetim Bilişim Sistemleri(YBS)’ nin ne olduğunu, neden bu bölümü tercih etmeniz gerektiğini bir önceki yazımda dile getirmiştim zaten. O yazımı okuduğunuzda da daha iyi anlayacağınız gibi YBS bölümü, ‘’Girişimcilik’’ hayali olanlar için en ideal bölümlerden biri. Günümüzde en basit bir iş yerinden, en büyük holdinglere kadar tüm şirketlerin yolu internetten dolayısıyla bilgisayardan geçiyor. YBS bölümü size bu alanda temel oluşturabilecek birçok teknik bilgiyi veriyor. Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelebilir; ‘’ Bilgisayar Mühendisliği’ ‘de aynı avantajlara sahip neden YBS?’’ Çünkü YBS bölümü bilgisayar bilimlerine ek olarak sizi işletme alanında profesyonel yapacak birçok ders ve müfredata sahip.

Tabiki şöyle bir gerçek var; hiç kimse sadece okuldan öğrendiği bilgilerle eşsiz başarılara imza atmıyor. Kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekir. Girişimci olmak istediğiniz alanda devamlı bir araştırma yapmanız şart. Bunun yanındada teknolojiyi yakından takip etmeli ve kenidinizi sürekli güncellemelisiniz.

Benim nacizane fikirlerim bunlar. Her şeyden önce kendinizi tanıyın. Ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra o alanda kendinizi geliştirin ve unutmadan tekrar söyleyeyim ASLA PES ETMEYİN! Her şey gönlünüzce olsun. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

 

Hatice ARSLANHAN

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri / Hazırlık Sınıfı Öğrencisi

Soru ve önerileriniz için her zaman iletişime geçebilirsiniz.

https://www.facebook.com/hatice.aslanhan

hatice_arslanhan@hotmail.com

Yorum Bırakın