Yönetim Bilişim Sistemleri iş imkanları?

  Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları ne iş yapabilirler veya ne iş yapamazlar konusundan bahsedeceğim, bildiğim ve araştırdığım kadarıyla umarım sizi doğru bir şekilde bilgilendirebilirim. Şimdiden yazımı okumaya vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Ne iş yaparız veya yapabiliriz?

Bu soruya genel tanımlarla başlamak istiyorum.Öncelikle bir YBS mezunu ne yapar sorularına cevap verelim;

*Hedeflere ulaşmak için kısa ve uzun dönemli planlar oluşturur,yönetim bilişim sistemleri birimlerinde sistemin alt yapısını planlar.
* Gelişmelere yönelik donanım ağlarını günceller.
* Bilgisayar sistemleri üzerinde verimi arttırmak için araştırmalar yapar ve uygular.
* Sistem için gerekli donanım, yazılım ve personeli belirler ve bunların teminine çalışır.
* PC bilgisayar sistemini ve gerektiğinde Network ağ sistemini kurar, sistemlerin çalışması sırasında karşılaşılan sorunları ve eksiklikleri saptayarak, çözüm yolları bulur.

  Bunlar YBS mezunu kişilerin yapacaklarının literatür deki genel tanımlarıdır. Çoğu şeyi de anlatan budur YBS mezununun kimliğini öğreniyoruz bu tanımlarla. Aslına bakarsak YBS öğrencilerinin de ne üstünde odaklanması gerektiği ve ilerde yapacakları işi iyi anlamaları için bu tanımlar yeterlidir.Tabi biz yinede olabildiğince açacağız bu konuyu. YBS mezunlarının genel iş tanımları üzerinde durduk şimdi bide hangi vasıflarla çalışabildiklerini yazdıktan sonra konumuz hakkında konuşalım.

it-guy-in-server-room* Programcı
* Sistem Analisti ve Tasarımcısı
* BT Uzmanı (Ünlü adıyla IT manager)
* İnsan Kaynakları Uzmanı veya Yöneticisi
* Proje Uzmanı veya Yöneticisi
* Satış ve Pazarlama Bölümü Uzmanı veya Yöneticisi
* Akademisyen

  Açıkladığımız bu iş tanımları ve vasıflarımızdan yola çıkarak bu konuda beraber bir beyin fırtınası yapalım. Arkadaşlar öncelikle Programcı dan başlayalım. Programcı yani Bilgisayar programcılığı , söz dizimi ve anlamı tanımlanmış bir kurallar bütününü olan programlama dillerini kullanarak ve bu şekilde sonlu sayıda komutu yazarak donanımına belli bir işi yaptırmaktır.

  Bu tanımdan yola çıkarak sorular la konumuza devam edelim.Kimler programcı olabilir? Bunun tek cevabı vardır kendisini bu konuda geliştirmiş yada hem kendini geliştirip hemde bu konuyla alakalı bir bölümden mezun olan tüm kişiler bu işi yapabilir o yüzden bu iş bizim iş alanımızda yer alıyor gibi gözükse de bu bölümün kuruluş amacı programcı yetiştirmek değildir ve eğer programcı olmak gibi bir hayaliniz varsa zaten bu bölümü tercihlerinize yerleştirmeyin.

  Şunu söylemeliyim ki ben YBS mezunları bu işi yapamaz demiyorum kendini bu konuda yetiştiren herkes bu işi yapabilir fakat YBS’nin eğitimi bu konu üzerinde değil aslına bakarsak ve bir çok öğrenci bu hayallerle gelebiliyor bu bölüme.

  Yazdığım diğer vasıfların hepsi YBS’nin hem tanımına hemde bölüm dersleri ve içeriğine uymaktadır.İdeallerinizi bu vasıflara göre çiziniz arkadaşlar.Bölümün ve derslerin verdiği bilgileri bu alanlarda değerlendirirseniz en çok verimi alırsınız ve ilerde ki iş hayatına atılma sürecinde bunlardan birini seçmiş yada bir kaçında uzmanlaşmış durumda olursanız sizin için her zaman daha iyi olur.Özetleyecek olursak biz iş tanımlarımızı ve vasfımızı bilirsek en iyi ve hızlı şekilde hazırlanabiliriz iş hayatımıza. Söylediğim konulara da dikkat etmeliyiz.

YBS Mezunu ne iş yapmaz?

  YBS’yi biz bilgisayar mühendisliği ve işletme bölümlerinin kesiştiği nokta gibi tanımlasak da bu bölümde okuyanların bilgisayar mühendisi olmadığını kesinlikle söyleyebilirim yada bir yazılımcı.Arkadaşlar benim naçizane fikrim herkes bildiği işi yapmalı.Yani bu demek olmuyor ki YBS mezunu bir program yazamaz mı yada bilgisayar mühendisinin yaptığı işleri yapamaz mı?

  Yapar tabi ki yapar herkes gibi YBS mezunu da bu işlerin altından kalkabilir kendini geliştirerek fakat bu bölümün kuruluş amacının bununla ilgisi yoktur. Yani eğer öyle bir hayaliniz varsa YBS yi tercih etmeniz doğru değildir. Bu yüzden çoğu arkadaş sosyal medyadaki YBS gruplarına işte hangi dili öğrenmeliyim yada ben programlama bilmiyorum sıkıntı olur mu gibi sorular soruyor aslında isteği program yazmak fakat bu bölümdeki dersler çoğu üniversitede buna yönelik değildir o yüzden burada ki kararı en başta vermemiz gerekir programcı olmak istiyorsak yada mühendis olmak istiyorsak bu bölüm YBS değildir.

  Şunu sürekli sürekli söylüyorum bu sizin bu işleri de yapamayacağınız anlamına gelmez! Burada bu konulara çok dikkat etmeliyiz arkadaşlar. Bölümü okuyan arkadaşlarında kendilerine bir alan seçip o konuda geliştirmeleri de en büyük tavsiyemdir.Umarım size az da olsa yararlı ve doğru bilgilendirebilmişimdir. Yazımı okumaya vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.Diğer yazılarımda görüşmek üzere.

KAYNAKÇA
Şadi Evren Şeker Hoca’nın BİLGİSAYAR KAVRAMLARI adlı Youtube kanalı
https://www.youtube.com/channel/UCkkgrhDCJheXQNIFqUVw0_g
http://mis.sadievrenseker.com/

DİPNOT:Kaynakçada belirttiğim Şadi Hocanın youtube kanalındaki videolara mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.Kaynakça belirttiğim sitelerden kopyala yapıştır yapmadım.Siteler bilgi almak amacıyla kullanılmıştır.

MUSTAFA BÜYÜKÇAĞLAYAN
YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1.SINIF ÖĞRENCİSİ
https://www.facebook.com/mustafa.buyukcaglayan.5
https://twitter.com/prfsr_
canmustafabuyukcaglayan@gmail.com
Yukarıdaki adreslerden bana ulaşabilirsiniz soru ve yazılarım hakkındaki önerilerinize her zaman açığım.

Yorum Bırakın