Yönetim Bilişim Sistemleri Öğrencileri ve İngilizce

Bugün Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü için İngilizce’nin önemini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.Umarım bu yazımdan sonra aklınızda ki bazı soru işaretlerini silebilirim.İlk olarak sorularımızı sıralayalım.

*İngilizce YBS için neden önemlidir?
*YBS bölümleri %100 İngilizce eğitimle mi okunmalıdır?

  Bu sorular dışında aklınıza takılan konularda yazımın sonundaki iletişim adreslerinden ulaşıp sorabilirsiniz.
İlk sorumuzla yazımıza başlayalım. YBS bölümü için İngilizce niçin önemlidir?Hepimizin bildiği gibi günümüz teknolojisi ve iletişim kaynaklarımız hızla gelişiyor.Bu yüzden insanlar çok daha rahat bir şekilde  uluslararası iletişim kuruyor ve hayatımız bununla devam ediyor.

  Şuan sadece ülkemiz içinde ki insanlarla iletişime geçmiyoruz.Bütün dünya ile iletişim içinde olmak zorunda kalabiliyoruz.Bunun sonuçları’da bizi ortak bir dile itmektedir.Bu dil de şuan için İngilizcedir.Yani biz her ne bölüm okursak okuyalım yada her ne işle ilgileniyorsak ilgilenelim İngilizce hep karşımıza çıkıyor ve bu gün geçtikçe daha da zorunlu hale geliyor.Özetleyecek olursak İngilizce şuan her bölüm için önemlidir fakat Bilişim,Bilgisayar,İşletme,Ticaret gibi alanlarda eğitim görüyorsak bir tık daha önemlidir.Çünkü bu alanlar evrenseldir.Örnek verecek olursak bir TIP alanında doktor olmak istiyorsak ve yurt dışı gibi bir hayalimiz yoksa İngilizce öğrenmemiz şu an için pek de şart değil.Çünkü iletişime geçecekleri hastalar çoğunlukla Türkçe biliyor olacaktır. Fakat bizim alanımız için Türkiye içinde kalmak maalesef yeterli olmamaktadır.Başka bir örnek verecek olursak en başta saydığım alanlardaki İngilizce kaynaklar daha çoktur ve istediğimiz bilgiye daha rahat ulaşabiliriz.Bu yüzden İngilizce öğrenmemiz şarttır.

  İlk sorumuza şöyle devam edelim,Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü diğer yazılarımda bahsettiğim üzere Amerika’dan ülkemize gelmiştir.Her ne kadar İşletme Enformatiği bölümü Almanya’dan ülkemize daha önce gelse de Yönetim Bilişim Sistemleri arasında ufak tefek farklılıklar vardır bu yüzden ben Yönetim Bilişim Sistemleri’nin Amerika’dan ülkemize geldiğini baz alarak yazacağım.

  Arkadaşlar öncelikle Yönetim Bilişim Sistemleri net bir şekilde ‘Management Information Systems’ olarak bilinmektedir.Yani bölüm adımız çeviriyle bulunmamış dır. Yurt dışından geldiği için kalıplaşmış ve isim olarak oturmuştur.Bu da bölümün temelinde İngilizce yattığını göstermektedir.Yani temeli İngilizce olan ve bölüm literatürünün İngilizce olduğu bir bölümdür.Bu yüzden İngilizce YBS için fazlasıyla önemlidir.Burada ortak bir fikre ulaştıysak yeni sorumuza geçelim.

YBS Bölümleri %100 İngilizce Eğitimle mi Okunmalıdır?

  Bu soru tartışmaya açık ve hatta ucu çok açık bir soru YBS bölümü için.Ülkemizde sadece 3 devlet üniversitesinde %100 İngilizce olan bu bölüm için İngilizce’nin öneminden yukarıda bahsetmiştik.Benim düşüncelerime göre %100 İngilizce okumak her zaman için bir avantajdır.Bölümün derslerindeki bir çok tanım İngilizcedir.Biz bu tanımları ne kadar Türkçe çevirip anlatmaya ve anlamaya çalışsak da net ve kesin doğrulara ulaşamayız bu konuda.Bu yüzden İngilizce bilmemiz ve bölümün İngilizce olması bölümü anlamamız için daha önemlidir.Bir örnek vererek açıklamak gerekirse; idiom dediğimiz yani deyim anlamında kullanılan bir kaç cümleyle bunu açıklayalım.”Olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi” deyiminin İngilizce karşılığı ”Health is better than wealth” dir. Gördüğümüz üzere iki cümle arasında ki fark aşikardır.Biz Türkçe bir tanımı ne kadar İngilizce ye çevirsek de tam anlamını hiç bir zaman karşılamayacaktır ve basitleşecek tir. Bu İngilizce bir tanımın Türkçe çevirisi için de geçerlidir.İngilizce kalıplaşmış cümleleri,kalıpları ve tanımları hiç bir zaman birebir çeviremeyeceğiz ve bu yüzden de kesin bilgilere ve anlayışlara ulaşamayacağız.Bu konu YBS için çok önemli bir nokta dır. Başta da ifade ettiğim gibi bir sürü İngilizce tanımla karşılaşacağız hayatımız boyunca ve bu yüzden bizim bölümümüzün İngilizce olması bence büyük bir avantajdır.Zorlukları konusu tartışılır ama sonuçlarının güzel olacağına eminim.

  Bu soru hakkında başka bir konuya gelirsek.İngilizceyi en iyi biçimde öğrenmenin yolu bence yurt dışında yaşamaktır.Fakat buna herkesin maddi durumu yeterli olmayabilir.Bu yüzden İngilizce kurslarını denerler ama şunu söylemeliyim ki İngilizce kursları ticari amaçlı kurulduğu için genelde öğreneceğiniz İngilizce günlük konuşma İngilizcesidir ve muhtemelen onu da tam anlamıyla öğrenemeyeceksiniz.Günlük konuşma İngilizcesi YBS için yeterli değildir.

  Teknik İngilizceyi de sadece iyi bir üniversitede %100 İngilizce eğitimi olan bir bölümde okuyarak öğrenebilirsiniz.Bunun yanında İngilizce ye bir ton para yatırmanıza gerek kalmaz ve İngilizce için ayrı bir çaba sarf etmeniz gerekmeyecektir.Okuldan mezun olduğunuzda muhtemelen akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilecek , yazabilecek ve Akademik İngilizce konusunda yeterli düzeyde bilgi sahibi olacaksınız ve bölümünüz hakkında bildiklerinizde yanınıza fazlasıyla kar kalacak.Bu sebeplerden dolayı YBS nin %100 İngilizce okunması taraftarıyım. Türkiye de ki devlet üniversitelerinin %100 İngilizce eğitimi tartışılabilir.Bu konu da ayrıntılı bir yazı yazacağım.Diğer yazılarımda görüşmek üzere.

MUSTAFA BÜYÜKÇAĞLAYAN
YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1.SINIF ÖĞRENCİSİ
https://www.facebook.com/mustafa.buyukcaglayan.5
https://twitter.com/prfsr_
canmustafabuyukcaglayan@gmail.com
Yukarıdaki adreslerden bana ulaşabilirsiniz soru ve yazılarım hakkındaki önerilerinize her zaman açığım.

Yorum Bırakın